Головний лікар наркологічного диспансеру: Молодь не задумується, що пиво — це алкоголь

Фахівці кажуть, що зараз молодь більше вживає наркотичних речовин, аніж алкоголю

На жаль, нині чимала кількість українців має алкогольну чи наркотичну залежність. Багато людей бодай раз у житті пробували різні наркотики. Традиційно більшу залежність від алкоголю має старше покоління. Яка ситуація в нашій області, чому молодь не знає, що пиво – це алкоголь, а кальян – часто містить наркотики (марихуану), що трапляється з такими людьми – ми поспілкувалися з головним лікарем обласного наркологічного диспансеру УОЗ Віктором Самсонюком.

«Більшість молоді навіть не задумується, що пиво – це алкоголь»

— Чи відповідає дійсності інформація, що в Україні алкоголізм та наркоманія значно помолодшали? Кажуть, що залежність від цього є навіть у дітей 12-15 років. І чи правильне таке твердження, що першу чарку алкоголю дитина отримує з рук власних батьків?

— Були проведені дослідження, статистично, на підставі опитувань дітей шкільного віку, з’ясувалося, що 63% вживання першого алкоголю здійснюється з рук батьків. Але цьому дослідженню мінімум 5 років.

Якщо ми говоримо про молодь, неповнолітніх, людей до 25 років, то маємо серйозні проблеми із залежностями. І не лише вживанням психоактивних речовин і алкоголю, але надмірним використанням сучасних технологій – он-лайн ігри, Інтернет. Тобто формування спочатку прив’язаності, а потім і залежності від надмірного використання Інтернет-простору. Коли віртуальна реальність замінює дитині навколишній світ, і вона звикає до того, що події, які відбуваються в мережі, важливіші, аніж те, що відбувається навколо. Цей технологічний напрямок розвитку настільки емоційно привабливий дитині, що заміщує нормальні людські стосунки. Усе це починається з дуже раннього віку. Діти практично з народження мають справу з мобільними телефонами – вони яскраві, там постійно змінюється картинка. Тому дітям не цікаво гратися пластмасовими іграшками чи книжечками. Це цивілізаційні наслідки, і вони тягнуть за собою ризики для наступного покоління і єдина надія на те, що ця проблема не стане загрозою для здоров’я майбутнього покоління.

5-7 років тому лікарі-наркологи зрозуміли, що проблеми з алкоголем серед молоді відходять на другий план. На перше місце «вилазить» проблема з вживанням наркотиків

Ми займаємося профілактикою серед молодих людей, які до нас звертаються з різних причин (або ми до них звертаємося), і розповідаємо, пояснюємо їм, що відбувається з людиною, яка починає вживати психоактивні речовини. Йдеться про наркотики. Їх насправді у Чернівцях та Україні достатньо. Вони доступні по ціні й алкоголь насправді не є таким привабливим. Хіба що пиво. Воно залишається достатньо популярним серед молодих людей. Але на рівні пива вже йдуть усілякі енергетики, тоніки, які також доступні і по ціні, як пиво. Але мають більший «градус», там використовують інші тонізуючі речовини. Тому молодь шукає собі відпочинку і розваг саме використовуючи тонізуючі речовини.

У нас є система профілактичних наркологічних оглядів, коли люди, щоб отримати посвідчення водія чи влаштуватися на певну роботу, мають пройти огляд у лікаря-нарколога. Саме такий огляд є тим єдиним інструментом, який дозволяє лікарю акцентувати увагу на такі речі, що кальян, пиво, тоніки згубно впливають на емоційну сферу. Більшість молоді навіть не задумується, що пиво – це алкоголь. Тоніки – це психоактивні речовини, кальян – також психоактивна речовина. Практично після будь-якого вживання кальяну в сечі виявляють марихуану. Навіть тоді, коли запевняють, що в кальян входять трави чи чаї.

«В Україні приблизно 15% населення мають наркологічні проблеми»

— Є певна кількість людей, які перебувають у вас на обліку, а якою може бути реальна цифра залежних від алкоголю чи наркотиків?

— 5-7 років тому лікарі-наркологи зрозуміли, що проблеми з алкоголем серед молоді відходять на другий план. На перше місце «вилазить» проблема з вживанням наркотиків. Фахівці розділяють простих споживачів психоактивних речовин і хворих людей, які від них залежні. Тобто наркозалежні, наркоманія – це один сегмент населення, а споживачі (так звані юзери) – величезна кількість нормальних людей, котрі час від часу курять «травку», кальян, нюхають інші речовини тощо, а потім у них велика перерва невживання. Таких людей насправді дуже багато. Людей залежних від наркотиків – не так багато. Йдеться про 2,5 тисячі офіційно зареєстрованих в області, і можливо ще 1-1,5 тисячі – незареєстрованих у нас.

Думка лікаря

Жанна Самсонюк, лікар-нарколог вищої категорії

Профілактика алкоголізму та наркоманії – це глобальна проблема. Коли говоримо про наркотики, то люди знають, що це психоактивна речовина, а про алкоголь цього ніхто чомусь не каже. Але вона також психоактивна речовина. Найбільша шкода для здоров’я будь-якої людини (дитини), коли йде поєднане вживання психоактивних речовин Доведено, що вживання конопель (кальяну) та алкоголю часто дають шизофренні розлади.

Наприклад, був у нас на обстеженні молодий чоловік (1993 року народження). Він помилився адресою, заліз у сусідній двір і замість того, аби піти у двері, заліз до пса у буду. У нього так було змінено сприйняття світу, що він заліз у буду і почав виганяти пса звідти. Він покусав стафордширського тер’єра. Хазяйка злякалася, чого репетує пес і викликала поліцію. Вони дві години не могли його зловити, настільки він був збуджений. Коли ми його обстежили то з’ясували, що був кальян і він випив достатньо коньяку.

А тих, хто епізодично, або взагалі раз у житті спробував наркотики, в рази більше. За розрахунками моніторингового центру, в Україні приблизно 15% населення мають наркологічні проблеми. Звичайно, хворих (залежних) людей від алкоголю та наркотиків – значно менше – йдеться про 3-4%. Найбільше зосередження наркозалежних та від алкоголю було в Криму та на Донбасі. Ці території ще з радянських часів були найбільш депресивними. Також серед лідерів Київ та Одеса. Натомість західний регіон (зокрема наша область) найменш уражені цією проблемою. Але завдяки транзитерам, які подорожують у Західну Європу, з’явилася нова проблема – звідти привозять до нас наркотики. Бо це дуже прибутковий бізнес. Завдяки анкетуванню та аналізам сечі на наркотики, ми побачили проблеми, що молоді люди – 14-18 років вже «знайомі» з психоактивними речовинами. І це не лише алкоголь, але й чималий спектр наркотиків. Вживання марихуани сьогодні серед молоді значно ширше і популярніше, аніж алкоголь.

«Маємо близько 100 тисяч людей, які мають проблеми»

— А щодо тих, хто має алкозалежність?

— Алкоголь серед старших вікових груп займає більший сегмент (2/3 від усієї кількості осіб, що у нас зареєстровані, залежні від алкоголю). Хоча якщо взяти усю електронну базу зареєстрованих пацієнтів, то їх є понад 54 тисячі в області. Це ті, хто у нас зареєстрований з наркологічними проблемами. З них залежних від алкоголю та наркотиків – приблизно 12 тисяч. Решта – особи, котрі потрапляли в ДТП, чи затримувала поліція, і вони у нас проходили огляд на стан сп’яніння. І вони у нас зареєстровані, якщо висновок був позитивний і він перебував у стані інтоксикації від алкоголю чи наркотиків.

Я очікував, що через величезні штрафи і жорстку принципову позицію поліції їх буде менше. На жаль, ні. Кількість п’яних водіїв на дорогах області не зменшилася.

— А якою може бути реальна цифра залежних?

— Реальна цифра по Україні – приблизно 3% від загальної кількості населення. Орієнтовно маємо близько 100 тисяч людей, які мають проблеми.

«Спосіб життя перевізника має бути абсолютно тверезим»

— Хто цікавиться статистикою ДТП, багато з них скоєно водіями у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

— Якщо колись можна було дешевше та спокійніше закрити цю проблему за гроші, то зараз цього немає. Можу сказати, що як привозили до нас п’яних водіїв, так і зараз їхня кількість приблизно та сама.

— Чи не варто запровадити більш жорсткі санкції щодо водіїв, котрі сідають за кермо напідпитку? Можливо, забирати права пожиттєво та величезні штрафи?

— На першому місті має бути невідворотність покарання. Це набагато важливіше, аніж розмір штрафів та позбавлення водійських прав. Коли до водіїв прийде усвідомлення про невідворотність покарання, якщо він сів за кермо у стані сп’яніння, тоді зміниться ситуація. Коли прийде усвідомлення, що не варто сідати п’яним за кермо – важко сказати. Але лише штрафні санкції не вплинуть на спосіб життя водія. Якщо він звик вживати алкоголь, він буде продовжувати так жити. Величезна кількість ДТП відбувається не через те, що водій перебуває у стані алкогольного сп’яніння, а через те, що він сів за кермо після тяжкого сп’яніння. Людина не відновилася. Такі випадки часто трапляються, особливо серед перевізників. Він був тверезий, але що він робив напередодні ввечері – ніхто не аналізує. Спосіб життя перевізника має бути абсолютно тверезим. Якщо людина щоденно сідає за кермо, то його ставлення до алкоголю чи інших психоактивних речовин має бути абсолютно іншим.

— Нещодавно в Україні трапилося кілька десятків смертей від отруєння фальсифікатом. Чи були такі випадки в нашій області?

— Наскільки мені відомо, не було. Саме тим метиловим алкоголем, з якого виготовляли фальсифікований продукт. У нас щорічно півтори сотні людей помирають від отруєння сурогатним алкоголем. Це офіційно.

Спілкувався Олесь ЗАДНІСТОВСЬКИЙ